به عنوان مقدمه

29 تیر 1388

شاعري را که حتي يک بيت شعر ترکي نگفته در دنيا به عنوان شاعري ترک مي‌شناسند و اشعارش به جاي زبان اصلي و مادري‌اش، از ترکي به زبان‌هاي ديگر دنيا ترجمه مي‌شود.

اگر جمله قبل براي شما آشنا و درد‌آور باشد، به اهميت مطالعه در زمينه ادبيات فارسي واقف هستيد. . زماني که بر روي چنين مساله‌ي واضحي بايد بحث کرد و قسم خورد که مولانا شاعري فارسي زبان است، چه انتظاري از مسائل ديگر مي‌توان داشت؟ عروض هم يکي از اين مسائل است.

هم اکنون تقريبا تمامي اساتيد ادبيات بر اين نکته اتفاق نظر دارند که عروض سنتي داراي اشکالات فراواني است و بايد روشي نو براي احياي اين علم ساخت. البته کارهاي بسيار بزرگي براي احياي اين علم انجام شده ولي تا کنون هيچ کاري براي رايانه‌اي کردن اين علم انجام نشده. با توجه به اهميت اين علم در تحقيقات ادبي، بايد اين علم را از علمي سحري به علمي عمومي دربياوريم.

هرچند تلاش فراواني براي آسان‌سازي عروض انجام شده -که انصافا بسيار هم موثر بوده است- ولي هنوز هم به دست آوردن وزن عروضي در برخي ابيات براي بعضي اساتيد هم مشکل‌زا و مورد اختلاف است. همچنين نمي‌توان به سرعت يک کامپيوتر وزن عروضي يک ديوان شعر را به دست آورد.

دغدغه‌هاي مطح شده ما را بر آن داشت، تا سيستمي طراحي و پياده سازي نماييم که گوشه‌اي از اين مشکلات را حل نمايد. هرچند که سيستم طراحي شده در ابتداي راه است و نياز به تحقيقات بيشتري دارد. البته اين سيستم هنوز هم در حال توسعه و آزمايش است ولي براي آنکه به جامعه ادبي و همچنين دانشجويان و اساتيد کامپيوتر اعلام کنيم که چنين کاري هم مي‌توان کرد و هم اکنون شروع شده، اين سيستم را در وب قرار داديم.

در قسمت «وزن عروضي»، مي‌توانيد يک بيت شعر را وارد کنيد تا سيستم وزن عروض بيت را به شما نشان دهد. برازندگي اعلام شده نشان دهنده درجه اطمينان به جواب داده شده مي‌باشد. هرچه با برازندگي بالاتري وزن عروضي تشخيص داده شود، احتمال آنکه وزن عروضي تشخيص داده شده صحيح است، بالاتر مي‌رود.

در بخش «داده‌‌ها»، مجموعه داده‌هاي آماده شده براي آزمايش برنامه و همچنين متن کامل ديوان شمس، غزليات حافظ و مثنوي معنوي را مي‌توانيد دريافت کنيد. اين داده‌ها کاملا رايگان بوده و براي توسعه برنامه در اختيار تمامي علاقه‌مندان و دانش‌پژوهان قرار گرفته است. همچنين گزارش کامل اين پژوهش و مقالاتي که در اين زمينه وجود دارد را در بخش «مقالات و گزارشات» مي‌توانيد ببينيد.

در آخر از تمامي کساني که در زمينه ادبيات و يا کامپيوتر سررشته دارند، عاجزانه تقاضا داريم براي توسعه اين پژوهش، ما را از راهنمايي‌ها و کمک‌هاي علمي خود محروم ندارند.

استفاده از پایگاه عروض رایگان است اما اگر بخواهید می‌توانید از عروض حمایت مادی یا معنوی کنید.

حمایت مالی

در شبکه‌های اجتماعی، عروض را معرفی کنید.