پیام‌های شما- بخش دوم

28 اسفند 1391

بیش از چهار سال از فعالیت وبگاه عروض می‌گذرد. در این سال‌ها پیام‌های زیادی از طرف بازدیدکنندگان به ما ارسال شده است ولی به دلیل مشغله کاری فرصت پاسخگویی به تک تک پیام‌های شما عزیزان دست نیافت. گرچه به بسیاری از پیام‌ها پاسخ داده شده ولی به رسم تشکر برخی از پیام‌های بازدیدکنندگان را در این مطلب آورده‌ایم.

برخی پیام‌ها، تشکر از راه‌اندازی این سامانه بوده که ما هم به نوبه خود از اظهار لطف این عزیزان تشکر می‌کنیم. برخی پیام‌ها نیز درخواست‌هایی بوده که از عهده مدیریت وبگاه عروض خارج بوده، از این عزیزان به دلیل عدم توانایی خویش در پاسخگویی به درخواستشان عذرخواهی می‌نماییم. درخواست برخی از این عزیزان را در این نوشته قرار دادیم تا شاید بازدیدکنندگان وبگاه بتوانند به این درخواست‌ها پاسخ دهند.

بخشی از پیام‌ها گزارش خطا در سامانه و انتقاد از عملکرد ضعیف آن بود. ضمن پوزش بابت خطاهای موجود باید توجه این عزیزان را به این نکته جلب نماییم که این وبگاه آزمایشی بوده و هیچ‌گاه ادعا نکرده وزن تشخیص داده شده کاملا صحیح است. همانطور که در گزارشات موجود در وبگاه آورده شده، برازندگی بالاتر نشان‌دهنده میزان صحت پاسخ است.

در پایان باید تشکر دوباره‌ای از دوستانی داشته باشیم که در انجام این پروژه ما را یاری رسانده‌اند. ما نیز به رسم قدردانی از کمک خالصانه این دوستان، تا زمانی که توان داشته باشیم، خدمت‌رسانی این وبگاه را به صورت رایگان ادامه می‌دهیم. لازم به ذکر است هزینه نگهداری این وبگاه به دلیل علاقه شخصی گرداننده وبگاه، بدون کمک نهادهای دولتی و خصوصی و به صورت شخصی تامین می‌گردد.

نام: وحيد

موضوع: سپاسگزاري

پیام:

سلام

براي راه اندازي برنامه يافتن وزن سپاسگزارم.

به سازندگان آن تبريك مي گويم و منتظر نو آوريهاي بعدي هستم

نام: محمدرضا عامری

موضوع: طبع شاعری

پیام:

با سلام وعرض ادب احترام خواهشمند است جهت شروع شعرمرثیه خوانی راهنمایی فرمایید متشکرم

نام: منوچهر فروزنده فرد

موضوع:

غلط های موجود در سیستم

پیام:

شیوه ی یافتن وزن به صورت رایانه ای ، اندیشه ای نو ست و از این رو از شما سپاس گزاری می کنم. اما متاسفانه سامانه ی شما حتی ساده ترین شعر ها را نیز نمی تواند درست تقطیع کند. مثلا وزن شعر مشهور سعدی «به نام خدایی که جان آفرید/ سخن گفتن اندر زبان آفرید» را «فعولن فعولن فعولن فعولن» تشخیص داد؛در صورتی که وزن اصلی «فعولن فعولن فعولن فعل» است. در ضمن بنده روش جدیدی برای نام گذاری رکن های عروضی یافته ام که بسیار ساده تر است. اما هنوز آن را عرضه نکرده ام. در صورت نیاز می توانم آن را در اختیارتان قرار دهم.

موفق باشید.

وبگاه عروض: ما هیچگاه ادعا نکرده‌ایم که سامانه عروض کاملا صحیح پاسخ می‌دهد. برازندگی هر پاسخ نشان‌دهنده میزان صحت تشخیص وزن است. به هر حال از اظهار لطف و پیشنهاد شما ممنونیم.

نام: منصورگروسی

موضوع: عرض سلام و تشکر

پیام:

با سلام احتراما باستحضار میرساند امکان زیبا و کارائی که درمورد یافتن وزن عروضی در وبگاه گذاشته اید موجب مسرت گردید و بدینوسیله از زحمت شما تشکر مینمایم شاد باشید و کامروا

نام: علی حیدری معاف

پیام:

سلام و خسته نباشید.

1- اگر برای تشخیص وزن عروضی هر مصرع را در جای مصرع اول و نیز در جای مصرع دوم بگذاریم دقت تشخیص وزن خیلی بهتر میشود.

2. این نرم افزار تا چه وقت آزمایشی خواهد بود و چه وقت می توان آنرا بطور قانونی خرید.؟؟

موفق و شاداب بمانید

وبگاه عروض: با تشکر از پیام شما، تشخیص وزن عروضی اشعار فارسی به وسیله کامپیوتر هنوز در ابتدای راه بوده و تحقیقات زیادی بر روی آن صورت نگرفته است. در ضمن این نرم افزار به صورت رایگان در اختیار دوستداران شعر و ادب فارسی است.

نام: جليل غديري

پیام:

با سلام محضر استاد گرامي

خواهشمند است چند بيت شعر در بحر غريب(جديد)معرفي بفرماييد.اگر نشاني هم بفرماييد كفايت مي كند

از لطفتان سپاسگزارم

دبير ادبيات فارسي آموزش و پرورش شهرستان رامسر مازندران

نام: نادر ملایی

موضوع: مشورت و راهنمایی

پیام:

میخواهم با شاعری ارتباط داشته باشم تا شعرهایم را با ایشان مورد نقد و بررسی و ارزیابی قرار داده و احیانا تصحیح نمائیم اگر کسی را که مسلط به این مقوله است بتوانید معرفی نمائید ممنون میشوم .

نام: عبدالرحمن رحیم نژاد

پیام:

باسلام وسپاس از زحمات تمامی عزیزانی که درراه اندازی این سایت سهیم بوده اند وارزوی قبولی طاعات وعبادات ان بزرگواران . این جانب کارشناس ارشد ادبیات وزبان فارسی ودبیرآموزش وپرورش سقز هستم . می خواستم طریقه ی همکاری بامجموعه ی شما عزیزان رابدانم . درصورت امکان خواهشمند است جوابیه ای برای بنده ارسال فرمایید. باتشکروسپاس

وبگاه عروض: تحقیقات وبگاه هم اکنون در بخش رایانه در حال انجام است. از اظهار لطف شما ممنونیم.

نام: سحر

پیام:

به مديريت گران ارج و دانش پروري وبگاه عروض!

سلام و محبت نثارتان

متاسفانه من به دليل نامعلومي قادر به استفاده از بخش سنجش عروضي نيستم براي توضيح بايد بگويم كه من از پروگرام هيچ نوع استفاده سهوي نه كردم و از دراين مدت دو سال كه يا كمتر كه عضو هستم شايد تا هنوز كار بيت هاي سنجشي به دو صد تا نرسيده باشد در يكروز كه به هيچ وجه. من سايت شما خيلي دوست دارم و خودم يك ويب ديزايينرهستم اگر خدمتي لازم باشد دريغ نمي خواهم كرد لطفا يكبار بررسي بفرمايد كه چرا از كمپوتر خودم در منزل نميتوانم سايت را باز نمايم شايد بن باشم كه حتما مشكل تخنيكي است منتظر جواب شما عزيزان هستم.

وبگاه عروض: به دلیل استفاده ناصحیح برخی افراد، محدودیت 200 بیت ذر هر روز قرارداده شده است.

نام: منصور

پیام:

عرض سلام احتراما به استحضار می رساند با توجه به اینکه اینجانب و سایر شعرا اشعار و غزلیاتی که سرایش می نماییم در این سامانه هوشمند مورد محک قرار داده تا میزان برازندگی و سایر مختصات انها را بدانیم که از این بابت لازم است ازبنیانگذاران این سامانه تشکر گردد زیرا موجب سرایش بهتر شعرا می گردد سئوالی نیز در پی است که ایا این اشعار از لحاظ امنیتی نسبت به اینکه شعر در دسترس کسی قرار نگیرد قابل اعتماد می باشد یا خیر ؟ یا به معنای دیگر ممکن است این اشعار مورد ربایش قرار گیرند و شخص یا اشخاصی انها را به نام خودشان ارائه نمایند ؟ قبلا از راهنمایی شما و همچنین راه اندازی این سامانه متشکرم

وبگاه عروض: تمامی اشعار وارد شده در سامانه به همراه برخی مشخصات دیگر در پایگاه داده سامانه ذخیره می‌شوند. این پایگاه داده تنها در دسترس مدیریت وبگاه بوده و از متن اشعار هیچگونه استفاده‌ای نخواهد شد. ذخیره سازی این اطلاعات جهت آمارگیری اوزان برای بهبود سامانه، همچنین جلوگیری از حملات سایبری انجام می‌گیرد. مدیریت وبگاه تضمین می‌نماید متن اشعار به هیچ عنوان در اختیار افراد قرار نگیرد.

نام: مژگان کاکاوند

موضوع: وزن

پیام:

متاسفم براتون حتی یک بیت وزن عروضی درست تشخیص داده نمی شود . افتضاح این سایت افتضاح

نام: سيدمحمدرضاموسوي

موضوع: تشكرودرخواست

پیام:

باسلام باتشكرازبرنامه جالبي كه تدارك ديده ايد

چگونه ميتوانم اين نرم افزاررابدون اتصال به اينترنت داشته باشم؟

باتشكر

وبگاه عروض: این پروژه فقط به صورت برخط فعالیت می‌نماید.

نام: مه وش تاج بخش

موضوع: سپاس

پیام:

یک دنیا سپاس از این بخش اطلاعات مفید برای شعر وادبیات وتوسعه ی زبان فارسی

نام: مولوی

موضوع: ارائه دو وزن مختلف در یک غزل

پیام:

با درود وسپاس به عرض میرسانم در غزل

ما را خدا از بهر اورد بهر شور وشر

دیوانگان را میکند زنجیر او دیوانه تر

برای بیت اول و بیت پنجم اوزان مختلف در وبلاگ شما ارائه می شود لطفا رانمایی بفرمایید

با تشکر

نام: محمد سهيلي

موضوع: درخواست

پیام: با عرض سلام و احترام،و همچنين قدرداني و تشكر ازينكه اين سايت و امكانات ملزومه رابراي مردم دانشپژوهفراهم اورديد. من يكي از علاقمندان به شعر و ادب پارسي هستم وبه صورت شخصي به اين كار پرداختم. اما مايلم از لحاظ فني و ادبي اشعارم را نزداستادي در اين فن ارزيابي كنم و كمك بگيرم تا به ياري خداونددر اين راه پيشرفتي حاصل شود .لذا با كمال تشكر چنانچه راهي يا شخصي را در رابطه با تقاضاي بنده ميشناسيد بفرماييد. از التفات شما قبلا متشكرم

نام: بهناز ارتضايي

موضوع: يك اشكال بزرگ و نياز به راهنمايي

پیام:

با عرض سلام و روز به خير

من شاعري هستم كه متاسفانه در اوزان مشكلات زيادي دارم از طرفي يا اصلاح اوزان به شعرم آسيب وارد مي شود و از طرف ديگر بايد اين نكات را رعايت كنم از آنجايي كه از هيچ كلاسي استفاده نكردم و شعر را به عنوان يك نيروي ذاتي بدون نياز به يادگيري مي دانم. شما را ميهمان يك شعر از خود مي كنم تا انشالله در رفع اين مشكل كمكم كنيد

با تشكر فراوان بهناز ارتضايي از اصفهان

تهران،هزار و سیصد و هشتاد و نُه ،بهار

چسبیده بود چشم من بر شیشه ی قطار

بوق ِقطارِ شهر ِشما ،جور دیگری ست

بوقی پر از هراس و بی قرار،قرار

تو مانده بودی و قطار خود به خود می رفت

فریاد من درون سینه ،مهار مهار

آن چشم ها ی تو بود که داد می زدند

این هم نگاه من ،هوار هوار

من اسم تو را گذاشته بودم، "عشق"

تو اسم عشق را گذاشته بودی ،"فرار"

اینک رسیده ام به آخر خطّ و نیستی

یک لحظه با نگاه خود دردِ مرا سرآر

اکنون که مُرده ام میان ِقفسهایِ شهر ِخود

باری بیا مرا ببین،اینجا در این مَزار

وبگاه عروض: با سلام و تشکر از پیام شما

این وبگاه محلی برای تحقیقات رایانه در حوزه ادبیات فارسی است. متاسفانه به علت وفور پیام ها، پاسخی به سوالات ادبی داده نمیشود. در مورد سوال شما، متاسفانه بسیاری از شعرای جوان ما اطلاعی از وزن عروضی ندارند، ولی شعرهای زیبا و کاملی می سرایند. شما هم می توانید به همین شیوه و از روی حس غریضی این کار را انجام دهید. برای تقویت شعرهای خود از نظر قواعد عروضی بهتر است در انجمن های شاعری مانند انجمن هایی که در فرهنگسراها برگزار میشود، شرکت نمایید موفق باشید

استفاده از پایگاه عروض رایگان است اما اگر بخواهید می‌توانید از عروض حمایت مادی یا معنوی کنید.

حمایت مالی

در شبکه‌های اجتماعی، عروض را معرفی کنید.